Назарбаев Университетінің Тау-кен ісі және жер туралы ғылымдар мектебінің PhD студенты OPES аясындағы SPE конференциясына қатысты

Назарбаев Университетінің Тау-кен ісі және жер туралы ғылымдар мектебінің PhD докторанты Маржан Каримова 2022 жылдың 21-23 наурызы аралығында Оманның Маскат қаласында өткен Oman Petroleum & Energy Show (OPES) аясындағы SPE конференциясына қатысты. Маржан «Shock/Soaking Injection Scheme to Improve Oil Recovery in Carbonate Formations by Low-Salinity Water flooding» тақырыбында баяндама жасады. Конференцияда мұнай-газ әртүрлі салаларындағы мәселелер талқыланды, мысалы, EOR/IOR, газ өндіру, теңіз кен орындарын игеру, кен орындарын игеру және модельдеу және т.б. Конференция барысында 110 техникалық сессия және 64 ePoster сессиясы өтті.

Маржан карбонатты су қоймаларындағы тұздылығы төмен су тасқынының тиімділігіне арналған зерттеу нәтижелерімен таныстырды. Зерттеу эксперименттік бөлімнен және модельдеуден тұрады. Идея – аз тұзды суды соққы толқыны ретінде қысқа мерзімге айдайтын арнайы су тасқыны жобасының тиімділігін тексеру. Ұсынылған су тасқыны жобасы, ол Интеллектуалды су балғасының су тасуы деп аталады, су қоймасының негізгі және секторлық масштабында тәжірибелік және сандық түрде зерттелген. Зерттеу жұмысы Назарбаев Университетінің Тау-кен ісі және жер туралы ғылымдар мектебінің докторанты Маржан Каримованың, Ставангер университетінің магистранты Махмуд Фанидің зерттеу тобында, Пейман Пурафшари, Назарбаев Университетінің Тау-кен ісі және жер туралы ғылымдар мектебінің қауымдастырылған профессорының жетекшілігімен жүргізілді.