2-ші жыл сайынғы Гендерлік форум

2022 жылдың 9 наурызында Назарбаев Университетінде екінші жыл сайынғы Гендерлік форум өтті. Жыл сайынғы Гендерлік форумды Назарбаев Университетінің Гендерлік ғалымдар консорциумы (GenCon) ұйымдастырады және үйлестіреді. Форумның мақсаты – Орталық Азиядағы гендерлік теңдікті ілгерілету үшін зерттеушілерді, мемлекеттік қызметкерлерді және практиктерді біріктіру.

Форумға Назарбаев Университетінің Тау-кен ісі және жер туралы ғылымдар туралы мектебінің магистранты Дария Штей қатысып, «Қазақстандағы тау-кен өнеркәсібіндегі гендер» тақырыбында баяндама жасады. Өзінің баяндамасында Дарья Штей Қазақстандағы тау-кен өнеркәсібіндегі гендерлік теңсіздік мәселелеріне тоқталып, негізгі гендерлік кедергілерді, жалақының алшақтығын талдады, сондай-ақ тау-кен өнеркәсібінде жұмыс істейтін әйелдер ұшырасатын стереотиптер мен теріс пікірлерге мысалдар келтірді. Қолданыстағы кедергілер мен стереотиптерден басқа, тау-кен өнеркәсібінде әйелдердің жеткіліксіз өкілдік етуінің тағы бір мәселесі жастар мен олардың ата-аналарының тау-кен өнеркәсібі туралы хабардарлығының төмендігі болып табылады. Тау-кен өнеркәсібі технологиялық дамудың қозғаушы күші болып табылады, ал технология өз кезегінде тау-кен өнеркәсібіне оң әсер етеді, өйткені көптеген жұмыс процестері автоматтандырылған және тау-кен өндірісінде жұмыс істеу үшін физикалық күш қажет емес. Тау-кен өнеркәсібіндегі әйелдердің қазіргі орнын қайта қарау қажет, бұл өз кезегінде әлеуметтік-экономикалық өсімге және саланың тұрақты дамуына әкелетіні баса айтылды.

Форум пікір алмасу және идеяларды талқылау үшін тамаша алаңға айналды.