ТІЖТҒМ, НУ-дан редакциялық алқаның жаңа мүшесін хабарлау – 2024 жылдың қаңтары

News_KZ
ТІЖТҒМ, НУ-дан редакциялық алқаның жаңа мүшесін хабарлау2024 жылдың қаңтары

Профессор Ata Akcil Халықаралық тау-кен ғылымы мен технологиясы журналына (Online ISSN: 2589-062X; Print ISSN: 2095-2686) Редакциялық кеңес мүшесі ретінде қосылды. Тау-кен саласындағы әлемдегі жетекші журнал Web of Science және Scopus сияқты ең бәсекеге қабілетті журнал индекстеріне қосылудың ұзақ тарихы бар. Ол 1990 жылы негізі қаланған және тау-кен ғылымы мен технологиясындағы теориялардағы, әдістемелердегі және қолданбалардағы соңғы жетістіктерді қамтитын түпнұсқа және инновациялық ғылыми мақалалар мен жоғары сапалы шолуларды жариялайды. Ол сондай-ақ тау-кен ғылымы мен технологиясы бойынша дүние жүзіндегі оқырмандар мен жазушылар үшін халықаралық алмасу форумын ұсынады. Журнал тау-кен өнеркәсібі, тау-кен қауіпсіздігі ғылымы мен технологиясы, пайдалы қазбаларды өңдеу, геомеханика және геоинженерия, геологиялық инженерия, тау-кен ортасы және тұрақты даму туралы мақалаларды құптайды. Журналдың 2022 әсер ету коэффициенті 11,8, оны тау-кен және ресурстарды өңдеу (JCR Q1) санатындағы 20 журналдың ішінде 1-ші орында. Журналдың 2022 жылғы Scopus CiteScore көрсеткіші 15,3, геотехникалық инженерия және инженерлік геологиядағы 211 журналдың ішінде 1-ші орынға ие және Жер және планета ғылымдарының геохимиясы мен петрологиясы санатындағы 140 журналдың ішінде 1-ші орында (99-шы пайыздық).

Профессор Ata Akcil өмірбаяны

Профессор Ata Akcil минералды өңдеу және өндіруші металлургия, ғылыми-зерттеу, оқыту және кеңес беру саласында 33 жылдық тәжірибесі бар тау-кен инженері. 2010 жылы Түркиядағы SDU профессоры қызметін атқарды. Ол сондай-ақ маңызды және стратегиялық шикізат пен ресурстарды өндіру бойынша аға сарапшы болып табылады және минералды өңдеу және гидрометаллургия саласында әлемдік тәжірибесі мен білімі бар. Ол көптеген мақалалар мен презентациялардың авторы немесе бірлескен авторы болды (200 рецензияланған және 75 ғылыми мақала) 11 780 дәйексөз және h-индексі 48 (Google Scholar). Ол 60-тан астам аспиранттар мен докторанттарға ғылыми жетекшілік етті. Соңғы 33 жылда пайдалы қазбаларды байыту, тау-кен және экологиялық инженерия, өндіруші металлургия, маңызды шикізат және университет курстарынан сабақ берді. Ол көптеген танымал журналдарда редактордың орынбасары және редакциялық кеңес мүшесі (International Journal of Mining Science and Technology; Mining, Metallurgy and Exploration-SME; Waste Management; Hydrometallurgy) ретінде белсенді. 2023 жылдың қыркүйегінен бастап Beijing University of Chemical Technology доценті. Ata өз зерттеулері бойынша 25 құрмет және марапаттарға ие болды.

Негізгі сәттер:
  • Әлемдегі ең үздік 2% ғалымдардың тізіміне кіреді (Стэнфорд университетінің ғалымдары құрастырған). 7 миллион ғалымдардың 200 000-нан астам жетекші ғалымдарының жалпыға қолжетімді деректер базасы. Әлемдік рейтинг («Тау-кен металлургия» пәні бойынша): 2021 жылы 205-тен 3; 2020 жылы 658-ден 7; 2019 жылы 606-дан 5-і
  • Критикалық шикізатқа арналған табиғи құжат (Импакт-фактор: 69) 2020 жылдың қарашасында жарияланған және бұл соңғы 3 жылдағы ең көп сұралған қағаз.
  • 20 жыл бойы Канада, Америка, Оңтүстік Африка және Түркияның алтын өндіруші және қоршаған ортаны қорғау компанияларында (Eldorado, Centerra, Newmont, Ramboll, SRL және т.б.) кеңесші болып жұмыс істейды.
  • Қазақстандық университеттермен және мемлекеттік бірлестіктермен (Әл-Фараби, Сәтбаев, ИОМБ, ҚАЗМЕХАНОБР, ҚР Білім және ғылым министрлігінің Ұлттық ғылым және технологиялар орталығы АҚ) жұмыс тәжірибесі 10 жыл.