ТІЖТҒМ, НУ-дан редакциялық алқаның жаңа мүшесін хабарлау – 2024 жылдың қаңтары

ТІЖТҒМ, НУ-дан редакциялық алқаның жаңа мүшесін хабарлау2024 жылдың қаңтары

Профессор Ata Akcil Халықаралық тау-кен ғылымы мен технологиясы журналына (Online ISSN: 2589-062X; Print ISSN: 2095-2686) Редакциялық кеңес мүшесі ретінде қосылды. Тау-кен саласындағы әлемдегі жетекші журнал Web of Science және Scopus сияқты ең бәсекеге қабілетті журнал индекстеріне қосылудың ұзақ тарихы бар. Ол 1990 жылы негізі қаланған және тау-кен ғылымы мен технологиясындағы теориялардағы, әдістемелердегі және қолданбалардағы соңғы жетістіктерді қамтитын түпнұсқа және инновациялық ғылыми мақалалар мен жоғары сапалы шолуларды жариялайды. Ол сондай-ақ тау-кен ғылымы мен технологиясы бойынша дүние жүзіндегі оқырмандар мен жазушылар үшін халықаралық алмасу форумын ұсынады. Журнал тау-кен өнеркәсібі, тау-кен қауіпсіздігі ғылымы мен технологиясы, пайдалы қазбаларды өңдеу, геомеханика және геоинженерия, геологиялық инженерия, тау-кен ортасы және тұрақты даму туралы мақалаларды құптайды. Журналдың 2022 әсер ету коэффициенті 11,8, оны тау-кен және ресурстарды өңдеу (JCR Q1) санатындағы 20 журналдың ішінде 1-ші орында. Журналдың 2022 жылғы Scopus CiteScore көрсеткіші 15,3, геотехникалық инженерия және инженерлік геологиядағы 211 журналдың ішінде 1-ші орынға ие және Жер және планета ғылымдарының геохимиясы мен петрологиясы санатындағы 140 журналдың ішінде 1-ші орында (99-шы пайыздық).

Профессор Ata Akcil өмірбаяны

Профессор Ata Akcil - 33 жылдық тәжірибесі бар тіркелген кен инженері, ол минералдарды өңдеу және металлургиялық инженерия, зерттеу, оқыту және кеңес беру салаларында жұмыс істейді. 2010 жылы Түркияның SDU университетінде профессор лауазымын алды. Сондай-ақ, ол стратегиялық шикізат материалдары мен ресурстарды қалпына келтіру бойынша жоғары деңгейдегі сарапшы және минералдарды өңдеу және гидрометаллургия саласында әлемдік деңгейде тәжірибелі және оқытылған. Ол 12 500 дәйексөздері және 50 h-индексі (Google Scholar) бар 200-ден астам қаралған және 75 конференция материалдарының авторы немесе авторларымен бірге. Ол 60-тан астам магистранттар мен докторанттар зерттеулерін басқарды. Ол соңғы 33 жыл бойы минералдарды өңдеу, кен және қоршаған орта, металлургия, стратегиялық шикізат материалдары бойынша университет курстарын оқытады. Ол көптеген беделді журналдарда көмекші редактор және редакциялық кеңес мүшесі ретінде белсенді (Mining, Metallurgy and Exploration-SME; Journal of Mining Science and Technology; Waste Management; Hydrometallurgy). 2023 жылдың қыркүйегінен бастап ол Пекин химиялық технологиялар университетінде қонақ профессор болып табылады. Ол өзінің зерттеу салаларында 25 марапат пен мақтаулар алды.

Негізгі сәттер:
  • Әлемдегі ең үздік 2% ғалымдардың тізіміне кіреді (Стэнфорд университетінің ғалымдары құрастырған). 7 миллион ғалымдардың 200 000-нан астам жетекші ғалымдарының жалпыға қолжетімді деректер базасы. Әлемдік рейтинг («Тау-кен металлургия» пәні бойынша): 2021 жылы 205-тен 3; 2020 жылы 658-ден 7; 2019 жылы 606-дан 5-і
  • Критикалық шикізатқа арналған табиғи құжат (Импакт-фактор: 69) 2020 жылдың қарашасында жарияланған және бұл соңғы 3 жылдағы ең көп сұралған қағаз.
  • 20 жыл бойы Канада, Америка, Оңтүстік Африка және Түркияның алтын өндіруші және қоршаған ортаны қорғау компанияларында (Eldorado, Centerra, Newmont, Ramboll, SRL және т.б.) кеңесші болып жұмыс істейды.
  • Қазақстандық университеттермен және мемлекеттік бірлестіктермен (Әл-Фараби, Сәтбаев, ИОМБ, ҚАЗМЕХАНОБР, ҚР Білім және ғылым министрлігінің Ұлттық ғылым және технологиялар орталығы АҚ) жұмыс тәжірибесі 10 жыл.