Құрылымдық геология бойынша оқу сапары

Құрылымдық геология курсы аясында «Геология» мамандығының үшінші курс студенттері демалыс күндері (25-26 қыркүйек) профессор Манхал Сираттың жетекшілігімен Алматы облысына оқу сапарына аттанды. Бұл екі күндік экскурсияның мақсаты 50 миллион жыл бұрын басталған Үнді субконтиненті мен Еуразияның соқтығысуына байланысты студенттерге солтүстік Тянь-Шань тауларының құрылымдық дамуын түсіндіру болды.

Осы екі күн ішінде студенттер жер бетіне шыққан әр түрлі құрылымдарды, оның ішінде жарықтар, қабаттар, сондай-ақ түзілімдер, сызықтық құрылымдар мен ұсақ қатпарларды тануды үйренді. Олар стереографиялық проекцияда көрсетілген сынықтардың құрылымдық өлшемдерін де алды. Жұмыс барысында Тянь-Шань тауларының пайда болуы кезінде тау жыныстарының деформациясын бақылайтын тектоникалық жағдайдың өзгеруімен байланысты болуы мүмкін жарықтардың әр түрлі кешендері анықталды.