Назарбаев Университетінің Тау-кен ісі және Жер туралы ғылымдар мектебінде білім беру іс-шарасына дайындалуда. Геотермалдық энергетика, климаттың өзгеруі және т.б. мәселелері бойынша әлемге әйгілі сарапшы Dr. Stephen Grasby « Қазақстанға ұқсас Канадалық шөгінді бассейндердің геотермалдық энергетикалық әлеуеті » туралы баяндама жасайды.

1997 жылы Calgary университетінде PhD дәрежесін алғаннан кейін доктор Grasby Канададағы термалды бұлақтардың шығу тегі мен таралуын зерттеуге арнады. Атап айтқанда, ол Канаданың Геологиялық қызметінде геотермалдық энергетиканы зерттеуді жандандыруға жетекшілік етіп, Канаданың геотермалдық энергетикалық әлеуетін ұлттық бағалауды қадағалады. Оның үлестері алдағы Дүниежүзілік геотермалдық конгреске таралады, онда ол өзінің туған қаласы, Канаданың Калгари қаласында бас төраға қызметін атқарады. Кәсіби жетістіктерімен қатар, доктор Grasby бос уақытын Жердің бүкіл тарихында жаппай жойылу себептерін зерттеуге арнайды.

Канаданың пайдаланылмаған геотермалдық энергетикалық әлеуеті dr. Grasby баяндамасының басты тақырыбы болып табылады. Канадада геотермалдық энергия өндірісінің жоқтығына қарамастан, әлем таза энергия көздерін іздеген сайын оған қызығушылық артып келеді. Канаданың батысындағы жоғары температуралы жанартау белдеулері уәде бергенімен, қиындықтар әлі де бар. Доктор Grasby мұнай мен газды барлаудан жиналған деректерге сүйене отырып, жоғары температуралы шөгінді бассейндердің пайдаланылмаған әлеуетін ашады. Бұл бассейндер тұрақты энергия үшін керемет мүмкіндік береді, тіпті төмен температуралық жүйелердің әлеуеті бар, әсіресе жылуды қажет ететін солтүстік елді мекендерде.

Dr. Grasby жұмысы дамып келе жатқан энергетикалық ортаны көрсетеді, бұл оның идеяларын одан да құнды етеді. Оның алдағы лекциясы геотермалдық энергияның мүмкіндіктерін зерттеп қана қоймайды, сонымен қатар бірлескен зерттеулер мен тұрақты шешімдердің жаһандық маңыздылығын көрсетеді.

15 тамыз күні сағат 15:00-ден 16:00-ге дейін 6 блок, 6.105 аудиторияда өтетін қонақ лекциясын жіберіп алмаңыз. Бізге геоғылымдар, экологиялық прогресті және жасыл болашаққа деген ортақ ұмтылысты біріктіретін қызықты пікірталасқа қосылыңыз.